Dárek pod stromeček

V závěru roku 2010 byla Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy poskytnuta Čínskému institutu Praha finanční dotace ve výši 63 000,- Kč. Tyto prostředky byly uvolněny na základě předloženého a schváleného projektu, jehož hlavním cílem bylo vydání prvních dvou dílů publikací ediční řady nazvané Čeština pro čínské děti.
Pomoc přišla doslova v hodině dvanácté jako prostředek k pořízení vánočního dárku obstarávaného na poslední chvíli. 23.12.2010 v odpoledních hodinách byly na účet ČIP připsány výše zmíněné prostředky, které bylo nutné vyčerpat do 31.12.2010, aby se nemusely vracet zpět k poskytovateli. Úderem čtvrté hodiny odpoledne 23. prosince byly pro všechny spolupracovníky podílející se na výše zmíněném projektu zrušeny vánoční svátky a oslavy spojené s koncem roku a nastala nepřetržitá pracovní směna v délce sedmi dní. Během ní byly připraveny, zpracovány, vytištěny a rozeslány na vybrané školy, které navštěvují čínské děti, dvě publikace - Malá konverzace a Česká republika.
Obě dvě jsou určeny žákům základních škol, a v budoucnu se stanou (alespoň tak všichni spolutvůrci doufají) součástí projektu rozvrženého do pěti časových úseků, jehož cílem je v deseti publikacích nevelkého rozsahu informovat o České republice v nejrůznějších oblastech (základní údaje o ČR, historie, pamětihodnosti, postavení hlavního města Prahy, krásy přírody, kultura, sport, věda a technika, česká kuchyně apod.). Budou zpracovány přístupnou formou spojenou s bohatou obrazovou dokumentací a dvojjazyčným textem (čeština – čínština). Jeden díl souboru je věnován konverzaci na odpovídající úrovni, která seznámí uživatele se základními frázemi každodenního života.  Materiály jsou sice určeny dětem, popř. mládeži, ale mohou velmi dobře sloužit celé rodině, protože zejména generace jejich rodičů toho o zemi, kde žijí již několik let, neví zpravidla příliš mnoho.
Obě publikace se setkaly s nadšeným přijetím nejen u dětí samotných, ale také u pedagogů, kteří pociťují zapojování čínských dětí do naší společnosti jako velmi palčivý problém. Čínský institut se bude rád podílet na řešení těchto závažných otázek, ale protože je občanským sdružením, nestátní neziskovou organizací, musí pracně hledat prostředky, které by mu těchto cílů pomohly dosáhnout. Bez takovýchto podpor zůstane jen u smělých plánů a nenaplněných snů.

Co jsme dokázali

Dokázali jsme přes nepříznivé podmínky překonat svá osobní přání a touhy a nadřadit obecně prospěšnou činnost zavedeným stereotypům. Nebylo jednoduché zrušit Vánoce a neradovat se (nebo také smutnit) ze závěru roku a jeho bilancování. Výsledek však stál za to. Téměř nikdo nevěřil, že se to podaří. Hrstka lidí odvedla nesmírný kus práce a v posledních minutách roku se přece jen mohla radovat, že se dílo zdařilo. Všem patří obdiv a poděkování. Nejvíc je ale může hřát potěšení, že malí čínští školáci dnes v ruce drží knihy, která jim pomáhají na cestě životem v jejich nové vlasti.

 

Co bychom si přáli

Rádi bychom v našem projektu pokračovali. Není to samozřejmě jednoduché. Chybí finanční prostředky, lidských sil také není mnoho. Ale je tu vůle, a to je to hlavní. Snad se v budoucnu podaří nalézt cestu jak pomoci našim malým čínským spoluobčanům. Snad se jednoho dne podaří položit před ně další zajímavé knížky, které je pobaví a poučí. A které se stanou také průvodcem po naší zemi pro celou jejich rodinu.

 

Naše smělé plány

 

Potěšilo nás

Dobré odpoledne paní Hábová, děkuji za bleskové vyřízení a zaslání učebnic Češtiny pro čínské děti. Mám ve třídě velmi nadaného Davídka, kterého učebnice moc potěšily. Okamžitě jsem využila slovíček a obrázků a probíhala mezinárodní hodina, jelikož mám ve třídě ještě děti jiné národnosti - Kanada a Srbsko. České děti ze třídy navštěvují akce pořádané Čínskou školou. Prosím do budoucna o zasílání možností spolupráce s Čínským institutem Praha. Davídek má zájem ještě o další publikace - Historický vývoj čínských znaků, Čínská bojová umění, Čínské hry. Děkuji za pomoc a těším se na další spolupráci.

Mgr.H.Műhlbachová
Malostranská ZŠ
Karmelitská 11, Praha 1
  

Dobrý den, moc děkujeme za Vaši publikaci určenou dětem z Číny. Čínská holčička z ní měla velikou radost, její rodiče také. Je natolik pěkná, že i další děti ze třídy by chtěly "být z Číny", aby dostaly tuto knížku. Nebylo by možno zaslat ještě cca 40 kusů publikace? Nejen pro spokojenost dětí, ale i pro podporu multikulturní výchovy ve škole. osobně se domnívám, že tyto aktivity jsou velmi účinné - působí přímo na děti v jejich přirozeném prostředí; navíc - s publikací se dá pracovat doma, ve škole i v praktickém životě.
Předem děkuji. Opravdu skvělá práce!
S pozdravem

PhDr. Martin Březina
ZŠ Stoliňská, Praha 9


Staňte se členy našeho institutu a získejte slevy na naše kurzy i publikace!